ZITEH 14: Cyber-kriminal će nadmaštiti klasični, do 2020. godine
Sa povećanjem broja pametnih uređaja i Interneta stvari (IoT), kao i razvojem onlajn crnog tržišta za uradi-sam hakerske alate, sajber napadi će postati daleko nasrtljiviji i opasniji, kazao je danas predsednik skupštine Udruženja "IT Veštak" Slobodan Petrović.
[You must be registered and logged in to see this image.]Petrović je na Savetovanju o zloupotrebi informacionih tehnologija i zaštiti ZITEH 14 kazao da se na onlajn crnom tržištu kupuje i prodaje sve ono što se ne može nabaviti na legalnom - tajni i poverljivi podaci i informacije, roba svih vrsta i količina, uključujući i droge, seminarski i diplomski radovi, gotovi cyber-alati, zlonamerni programi, razne vrste usluga, među njima i kriminalne.
Prema njegovim rečima, fokus se pomera sa klasičnog na cyber kriminal, koji će do 2020. postati dominantniji. On je naveo primer da je od 1991., kada je dostignut vrhunac u broju opljačkanih banaka taj broj opao za 60 odsto jer su se kriminalci "preselili" na ATM mašine i korišćenje drugih metoda za pljačku.
Ilustracija koja pokazuje najčešće mente cyber napada Foto: Facebook
Takođe, kako je kazao, kada se stopa kriminala u fizičkom svetu poveća za pet odsto to alarmira sve faktore, a ovde promiče činjenica da se nivo cyber kriminala povećava za 10 do 60 odsto. Petrović je kazao da su u 2011, gubici prihoda koji proizilaze iz nezakonitih transakcija, a vezani su samo za elektronsku trgovinu procenjeni na 3,4 milijarde dolara globalno.
On je naveo i nekoliko oblika cyber-kriminala koji bi mogli imati značajan uticaj u ne tako dalekoj budućnosti, a među njima je daljinsko preuzimanje kontrole nad nekim objektom (cyber-jacking), ljudski zlonamerni programi (human malware), cyber napadi na kućne automatizovane sisteme (cyber assault), cyber-uhođenje i cyber-iznuda.
[You must be registered and logged in to see this image.]"Kada je reč o zaštiti cyber-prostora, od celovite, sveobuhvatne i pouzdane zaštite nema ništa ukoliko se problem ne podigne na najviši nacionalni nivo. Ovo utoliko pre jer zaštita podrazumeva i preventivu i represuju, a reč je o problemu čije rešavanje se ne može improvizovati, jer posledice mogu biti ozbiljne", naglasio je Petrović.
Profesor Policijske akademije Željko Nikač je kazao da je bilo dosta otpora da se borba protiv visokotehnološkog kriminala (VTK) uvede u legislativu, a potom i da se operativno odgovori na izazove. U Srbiji se sada problemom VTK bave Posebno tužilaštvo, Služba za borbu protiv VTK i Viši sud u Beogradu - Odeljenje za borbu protiv VTK i Apelacioni sud, naveo je Nikač.
Borba protiv VTK treba da se unapredi, uz adekvatne izmene zakonskih rešenja, kao i implementaciju operativnog odgovora što podrazumeva mobilno odeljenje stručnih ljudi koji u svakom trenutku mogu da reaguju ako se pojavi problem, dodao je Nikač.