IZVOR LjUBAVI
IZVOR LjUBAVI
IZVOR LjUBAVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


DOBRO
 
PrijemPortalLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Anksioznost

Ići dole 
AutorPoruka
Konstantin_Veliki

Konstantin_Veliki


Broj poruka : 25
Datum upisa : 19.11.2018
Godina : 40
Lokacija : Niš

Anksioznost Empty
PočaljiNaslov: Anksioznost   Anksioznost Icon_minitime16/9/2019, 14:59

Anksioznost se može definisati kao – konstantno nervozno isčekivanje da će se nešto loše desiti!

Primeri anksioznosti, strepimo:

Da će se dogoditi nešto loše nama ili nekome nama bliskom.

Da se ne obrukamo u društvu.

Da nećemo uspeti uspešno da obavimo delegirani zadatak na poslu.

Da nećemo uspeti da platimo ratu za kredit ili izmirimo račune do kraja meseca.

Kako se anksiozna osoba oseća?
Nervozno, očekuje da će se nešto loše desiti u svakom trenutku, a da neće moći sa tim posledicama da se izbori. Dolazi do straha. Osobe koje se bore sa anksioznošću često ima osećaj da će „eksplodirati“ i izgubiti kontrolu.

Autonomni nervni sistem se lakše aktivira kod osoba koje imaju anksioznost nego kod ostalih ljudi. Pa nije čudno ako se anksiozne osobe uplaše na neki iznenadni zvuk koji u njima izaziva niz drugih simproma (brzo lupanje srca, znojenje, plač..)

Kako se anksioznost ispoljava, kako prepoznati anksioznost:
– Putem fobije (strah od visine, zatvorenog prostora..)

– Napadima panike

– Kroz generalizovanu anksioznost (takozvana preterana briga)

– Zdravstvenu anksioznost (stah od bolesti i smrti)

– Opsesivno – kompulzivni poremećaj (kada osoba ponavlja određeni ritual jer veruje da će je zaštiti, odnosno umanjuje njen strah)

– Psihomatske tegobe (problemi sa varenjem, glavobolje, povišen holesterol, krvni pritisak..)

– Seksualne probleme

Stvari koje „hrane“ anksioznost
Ponekad određene aktivnosti za koje smatramo da će nam pomoći da kontrolišemo anksioznost, zapravo to ne čine već je samo hrane i produžavaju:

Borba – borba između menalnog i fizičkog. Na mentalnom nivou osoba pokušava da kontroliše svoje opsesivne misli, a na telesnom nivou osoba svesno ili ne „steže mišiće“. Ima hronične tenzije u mišićima ramena, vrata, potiljka, dijafragme, nogu. Što se osoba više bori, anksioznost postaje sve jača, duže traje , a osoba se sve više oseća umorno, iscrpljeno i napeto.

Izbegavanje – Na primer, osoba koja se boji visine, izbegavaće svaku mogućnost da izaće na terasu ili da se vozi avionom.

Izbegavanje će samo dovesti do pojačavanja anksioznosti. Zašto? Zato što osoba svaki put kada pobegne ili izbegne određenu situaciju u kojoj se oseća anksiozno, potvrđuje svoj osećaj bespomoćnosti i nemogućnosti da podnese anksiozost.

Analiza – podrazumeva pokušaj mentalne kontrole. Odnosno osoba pokušava da kontroliše svoje misli, osećanja, postupke kako ne bi došlo do gubitka kontrole i napada panike. Ali nesvesno time samo pojačava dejstvo negativnih misli.

Kako se osloboditi anksioznosti?
– Svakodnevno uzimajte kompleks B vitamina, on će pomoći organizmu da se izbori sa stresom i podstaći proizvodnju serotonina.

– Medititacija i pravilno disanje takođe mogu biti od pomoći u borbi protiv anksioznosti.

– Fokusirajte se na sadšnjost, ne na prošlost ili budućnost. Stalno vraćanje na prošle događaje ili konstantno razmišljanje šta će se desiti (i pravljenje najgorih scenarija u glavi) samo produbljuju anksioznost. Ukoliko ne izađete iz tog „začaranog kruga“, lako možete upasti u depresiju jer su anksioznost i depresija u tesnoj vezi.

– Pored kompleks B vitamina, bilo bi dobro da unosite i SAMe (S-adenozil metionin). Jer kako kompleks B vitamina doprinosi boljoj proizvodnji serotonina, SAMe doprinosi bolju proizvodnju i serotonina i dopamina u organizmu. Dopaminski efekat se ogleda u osećaju ispunjenosti i zadovoljstvu sobom.

– Smanjite unos napitaka koji u sebi imaju visoku koncentraciju kofeina (kafa, zeleni i crni čaj, koka kola) jer su istraživanja pokazala da su osobe koje pate od anksioznosti posebno osetljive na ovu supstancu.

Anksioznost nije retka pojava i dosta ljudi ima problema sa njom. Najveću brigu stvara zabrinutost za zdravlje, misao o tome da li je sve u redu, šta drugi misle o vama. Međutim tu je i strah od zatvorenog prostora i visine.

Prestanite konstantno da brinete i uvek tražite problem (čak i tamo gde ga nema) samo da biste bili sigurni i bezbedni. Nemojte se zavaravati, budite svesni svog problema i preduzmite akcije kako biste ga rešili. U suprotnom ćete se prepustiti želji da budete sigurni i bezbedni, a propustiti mogućnost da maksimalno živite svoj život punim plućima.
Nazad na vrh Ići dole
 
Anksioznost
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
IZVOR LjUBAVI :: DRUŠTVO :: PSIHOLOGIJA-
Skoči na: