Moda je danas brza, jeftina i nije napravljena da traje. Danas, kad kupite majicu, više ni ne očekujete da će potrajati do idućeg leta.
Verovatno ste to i sami doživeli. Haljina koju ste ''pikirali'' mesecima našla se na sniženju.
Brzo ste zgrabili poslednji primerak u svom broju i onda na putu do kase kao da vas je oblio ledeni znoj. Cena baš i nije snižena. Znate to dobro jer ste zapamtili iznos, a sada vidite da je ostao isti. Iako na etiketi piše "sniženje".
Da, haljina je snižena, ali je trgovac zapravo na etiketu zalepio veću cenu, precrtao iznos pa "lažirao" sniženje. Haljina još uvek iso košta kao što je bila kad ste se prvi put zaljubili u nju. Ovo je tek jedan od neprijatnih primera s kojima se možete susresti prilikom kupovine.
Ništa bolje nije ni s kupovinom u autletima. Neki poznati brendovi i dizajneri, čije se "snižene" haljine prodaju u autletima, zapravo ispod cene prodaju odeću koja je lošijeg kvaliteta i nikad nije ni bila namenjena prodaji u glavnoj prodavnici.
1. Sniženje zapravo nije sniženje
Velika je verovatnoća da odeća koja je snižena u autletima zapravo nikad ni nije bila u regularnoj prodaji.
Od 1997. godine sve veći broj brendova počeo je da radi odeću, nakit i modne dodatke posebno za glavnu prodavnicu, a posebno za autlete.
2. Stvari su složene tako da ste stalno "demode"
Ne tako davno u šoping se odlazilo sezonski. Kupovali biste odeću na proleće i leto pa zatim opet za jesen i zimu, ali ovih dana stvari se menjaju vrtoglavom brzinom.
Ako ste danas videli jaknicu u omiljenoj prodavnici, velika je verovatnoća da je već iduće nedelje neće biti. Ne zato što su se sve rasprodale već zato što prodavnice stalno iznova menjaju asortiman. Modna industrija dizajnirana je tako da se već nakon nedelju dana osećate "demode". Moda je danas brza i jeftina.
Veliki brendovi poput Topshopa, svake nedelje u svojoj onlajn prodaji imaju čak 400 novih predmeta, a ponuda megapopularne Zare menja sve dva puta nedeljno.
3. Da, odeća je napravljena da što kraće traje
Ovo je pametno osmišljeno. S jedne strane je modni diktat koji vam kljuca po glavi da "niste u trendu" (iako vas za to verovatno baš briga), a s druge je strane moda koja nije napravljena da bi trajala već je tu kao (brzo) potrošna roba. Koliko su se stvari promenile unazad samo nekoliko godina, možete videti i sami pretražujući svoje ormare.
Da su i sami svesni da doprinose gomilanju odeće, odnosno tekstila, jasno je i iz inicijative lanca modne kuće H&M za pokretanje Conscious kolekcije koja je izrađena od recikliranog materijala, a omogućuje svima koji imaju višak nenošene i stare odeće da donesu u prodavnice u zamenu za kupon kojim ostvaruju 15 odsto popusta na kupovinu jednog artikla.
4. Izrabljivanje
Kupci u britanskom modnom lancu Primark, koji je poznat po izrazito pristupačnoj ponudi, nedavno su doživeli neprijatno iznenađenje kad su na odeći pronašli etikete na kojima se upozorava na teške radne uslove ljudi koji su ih šili.
Radnici Zare pak u Njujorku protestvuju zato što ih drže na pola ranog vremena pa ne mogu da zarade dovoljno novca, a ako se odlučite da kupite proizvod koji na sebi ima ušivene šljokice ili slične ornamente, morate biti svesni mogućnosti da su za ručni rad bila odgovorna deca, piše Huffington Post.
5. Odeća koju kupujete možda je opasna za zdravlje
Veliki brendovi koji nude "brzu modu", poput npr. lanca Forever 21, prodaju torbice, cipele i kaiševe na kojima ima više olova nego što je zakonom određeno, tvrde u organizaciji Center for Environmental Health.
Taloženje olova u kostima može se otpustiti u organizmu tokom trudnoće i naškoditi i majci i detetu.