Mudra predstavlja poseban položaj prsti i ruku, koji se koristi za uspostavljanje unutrašnje ravnoteže i iscjeljivanje.
[You must be registered and logged in to see this image.]Riječ mudra se prevodi sa sanskrta kao poklon radosti (mud – radost i ra – poklon). Mudra na sanskrtskom ujedno znači ‘spoj’ i ‘tijek’, pri čemu se misli na slobodan protok energije nužan za unutrašnju ravnotežu i zdravlje. Govoreći o mudrama zapravo govorimo o nizu simbola ili položaja koji služe za obnavljanje tjelesne energije, te postizanje optimalnog zdravlja.
Nalazimo ga u različitim vjerskim praksama poput budizma i hinduizma, te zemljama s bogatom kulturnom tradicijom, poput Indije, Japana, Kine, Tibeta i Indonezije, te u egipatskoj kulturi i u kršćanstvu.
Mudra – jezik mudrosti
Na mudre možemo gledati kao na tihi jezik – geste kojima je cilj omogućiti slobodan protok energije kroz tjelesne energetske kanale. Tijekom izvođenja određene mudre, mozak preko živčanih završetaka u prstima prima jedinstvenu poruku i zatim djeluje u skladu s njom. Na taj način tijelo komunicira s umom u cilju uspostave prirodne ravnoteže. Iz tog razloga, mudrama se pripisuju brojna terapeutska i iscjeljujuća svojstva.
Uz pomoć ove metode možemo ojačati imunitet, poboljšati raspoloženje, osigurati kvalitetan san, nadoknaditi izgubljenu energiju, pojačati koncentraciju, učinkovito se riješiti fizičke ili psihičke boli, no i mnogo više od toga. Naime, izvođenje određenih gesti može uvelike pomoći i pri iscjeljenju brojnih bolesti.
Iscjeljujuća moć mudri
Brojna svjedočanstva o povoljnom utjecaju mudri na zdravlje često se pripisuju placebo učinku, no to nije točno.
Jedno od istraživanja vezano uz rad mozga, čiji su rezultati u studenom 2009. objavljeni u glasniku Američke akademije znanosti, pokazalo je da se tijekom izvođenja određenih mudri aktiviraju određeni centri u mozgu.
U skladu s tim, mnogi skeptici koji su ovaj sustav isprobali a da pritom uopće nisu vjerovali u njegovu učinkovitost, naposljetku su se uvjerili u suprotno.
Izuzev ozljeda i bolesti koje zahtijevaju kirurški zahvat, mudrama s može tretirati većina poznatih oboljenja.
Kako izvoditi mudre?
Mudre možete raditi sjedeći, stojeći ili ležeći, bilo gdje i kad god vam to okolnosti dopuštaju, primjerice, čak i dok gledate televiziju, pa i u društvu, na plaži ili tijekom šetnje. Ležeći položaj osobito je povoljan za ljude koji zbog bolesti ili nakon operativnih zahvata ne mogu ustati iz postelje.
Ipak, opuštanje u miru i tišini samo po sebi uvelike pridonosi oporavku i izlječenju, pa kad god možete, sjednite u udoban položaj ili zauzmite jedan od položaja za meditaciju, i odabranu mudru izvodite s rukama položenim na bedra.
Ne morate jako pritiskati prste – lagani dodir biti će posve dovoljan. Radite mudre s obje ruke istodobno. Ovisno o tegobi ili oboljenju, u tom položaju provedite od 3 do 45 minuta. Pri radu s mudrama preporučljivo je osloniti se na unutarnji osjećaj.
Katkad će biti dovoljno samo nekoliko minuta da biste osjetili poboljšanje, katkad ćete morati biti ustrajniji. Općenito, kao i pri svakoj drugoj terapiji, lakše i prolazne tegobe zahtijevaju kraći svakodnevni tretman, za razliku od težih poremećaja i oboljenja, koje je nužno svakodnevno tretirati u cjelokupnom trajanju od 45 minuta.
Ovisno o tegobama, poboljšanje ili izlječenje će nastupiti u roku od tjedan do mjesec dana. Najbolji rezultati postižu se jednokratnim izvođenjem od 45 minuta, ali ako za to nemate vremena ili strpljenja, mudre možete raditi i po 5, 10 ili 15 minuta, više puta na dan, do ukupnog trajanja od 45 minuta.
Ako želite, možete ih raditi i dulje, što će ubrzati rezultat, izuzev ako je u uputama naznačeno da se provode maksimalno 45 minuta na dan. Po želji ili potrebi, možete tijekom dana izvoditi i nekoliko različitih mudri.
[You must be registered and logged in to see this image.]