IZVOR LjUBAVI
IZVOR LjUBAVI
IZVOR LjUBAVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


DOBRO
 
PrijemPortalLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Propolis - borac protiv upala

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
_Zana_

_Zana_


Broj poruka : 8809
Datum upisa : 04.08.2013
Godina : 60
Lokacija : Nedodjija:))

Propolis - borac protiv upala Empty
PočaljiNaslov: Propolis - borac protiv upala   Propolis - borac protiv upala Icon_minitime8/5/2014, 11:49

[You must be registered and logged in to see this image.]

Prirodni antibiotik“ je drugi naziv za propolis i to sa razlogom. Ovaj pčelinji proizvod ima jako antibiotičko, dezinfekciono, analgetičko i imunostimulaciono delovanje. Lekovita svojstva se duguju pre svega flavonoidima, vitaminima, mineralnim solima, mikro elementima i eteričnim uljima, koje sadrži.
Pčelinji proizvod propolis ima posebno mesto u kućnoj apoteci, ističu lekari tradicionalne medicine. Od davnina se koristi za lečenje i prevenciju mnogih bolesti, piše crnogorski portal Vijesti.
Prirodna lekovita svojstva se duguju vitaminima, mineralnim solima, mikro elementima i eteričnim uljima, koje sadrži. Međutim, flavonoidi imaju najjača lekovita svojstva.
Propolis ima olakšavajuće dejstvo kod problema sa gastrointestinalnim traktom.
Sprečava infekcijska oboljenja i poboljšava varenje. Pokazuje svoje analgetičko delovanje kod čireva, gastritisa i kolitisa.
Propolis ima jako analgetičko i antiupalno delovanje. Ubrzava regenerisanje ćelija i smanjuje bolove.
Poboljšava rad respiratornog sistema. Olakšava teškoće prilikom upale grla, a pomaže i kod bolova u zubima, upale desni i usne duplje. Ima informacija o tome i da propolis ispoljavanjem svojih antimikrobskih svojstava može da spreči pojavu karijesa.
Propolis je poznat i kao jako antiradijaciono sredstvo. Pomaže kod oporavka osoba koje su izložene zračenju i rentgenskim uticajima.
Koristi se i kao preventivna mera protiv pojave nekih vrsta tumora (rak dojke, i dr). Dokazano je da ublažava bolove kod opekotina i štiti kožu od upala.
Propolis ima dokazano delovanje na niz kožnih oboljenja. Pomaže osobama koje pate od dermatitisa, žuljeva i ekcema.
Istovremeno ublažava bolove prilikom različitih povreda kože i pomaže kod bržeg zarastanja rana. Smatra se da propolis leči stafilokokne infekcije i gljivična oboljenja (noktiju).
Propolis ima veoma izražen antimikrobni i antivirusni efekat. Zahvaljujući svojim sastojcima, on stimuliše prirodni imunitet i obezbeđuje maksimalnu zaštitu organizma u rizičnim periodima.
Nazad na vrh Ići dole
Palma*
Aktivan clan
Aktivan clan
Palma*


Broj poruka : 11980
Datum upisa : 30.11.2012
Godina : 103
Lokacija : sunčana strana ulice

Propolis - borac protiv upala Empty
PočaljiNaslov: Re: Propolis - borac protiv upala   Propolis - borac protiv upala Icon_minitime22/6/2014, 16:22

Primena propolisa i načine pripreme. Recepti sa propolisom.

Poznato je veoma mnogo slučajeva lečenja propolisom različitih bolesti, kada su druga sredstva pokazala kao neefikasna. Izrazeni terapijski rezultat primene propolisa vidi se kod zapaljenskih oboljenja uha, grla, nosa, sluzokože usta, kože, opekotina, tesko izlečivih rana. Propolis odlicno se bori protiv žuljeva, kurjih očiju, respiratornih i bolesti degistivnog trakta kao i hroničnih oboljenja prostate. Postoje dokazi o uspešnom korišćenju propolisa kod erozije grlića materice.


[You must be registered and logged in to see this image.]


Lekari ruske alternativne medicine – pedijatri, otorinolaringolozi, oftalmolozi, ginekolozi - preporučuju propolis svojim pacijentima. Međutim, propolis može se bezbedno preporučiti ne samo ljudima sa odredjenim bolestima nego i svima koji žele da sačuvaju svoje zdravlje, mladost i lepotu. Propolis ima tonizirajući efekat na telo, ublažava umor. Naučnici veruju da stalna upotreba propolisa u stanju je da pomeri proces početka starenja tek sa 60-70 godina, oslobađajući telo od štetnih toksina koji izazivaju razne bolesti.

Takođe, ne zaboravite o pozitivnim efektima propolisa na psihofizičko stanje osobe u bilo kom starosnom dobu: propolis poboljšava raspoloženje, smanjuje anksioznost i depresiju, stabilizuje nervni sistem.

Tradicionalni recepti propolisa ruskih lekara prelaze iz ruke u ruku, iz generacije u generaciju.

Za unutrašnju primenu preporučuje se upotreba propolisa u dva oblika: tečni i meki. Tečni – tinkture i ekstrakti, meke emulzione masti, za pripremu kojih koriste se različite osnove.

Tinktura propolisa, priprema
Ohlađeni u frižideru propolis sitno izdrobiti, sipati u staklenu teglu i zaliti sa 95% alkohola u proporciji 1:5 ili 1:6. Teglu zatvoriti poklopcem, protresti i ostaviti da odstoji 24 časa na tamnom mestu na sobnoj temperaturi. Posle 24 časa tecnost procediti na sitno sito (zajedno sa komadicima propolisa, njega stisnuti u ruci i takodje iscediti). Isceđeni rastvor propolisa stavite u staklenu teglu i zatvorite hermetičkim poklopcem. Ostaviti da odstoji 24 časa na temperaturi 8-10 stepeni. Posle rastvor opet procediti i dopuniti ga 95% alkoholom do prvobitnog stanja.

Način pripreme tinkture (20%-nog rastvora): u pola litra 95% alkohola dodati 100gr isitnjenog propolisa, promešati i preručiti u tamnu flasu i zatvoriti poklopcem. Ostaviti da odstoji 2 nedelje na tamnom i toplom mestu. Svaki dan promućkati flasu nekoliko puta. Po proteku 2 nedelje tečnost se filtrira ne koristeći talog i sipa se u flasu od tamnog stakla.
Tinkturu propolisa treba držati u dobro zatvorenim staklenim sudovima od tamnog stakla.

Propolis i mleko

Punomasno mleko prokuvajte u emaliranoj šerpi, skinite sa vatre, dodajte izdrobljen propolis, u proporciji 150 gr propolisa na 1,5 litar mleka. Procedite kroz jedan sloj gaze u stakleni ili emalirani sud i kada se mleko ohladi sklonite sa njegove površine formirani vosak.

Sveće sa propolisom

20 grama kakao putera istopiti na vodenoj pari i istrljati sa jednim gramom tinkture propolisa (recept tinkture vidite gore). Od napravljene smese napravite 10 čepića.

Vodeni rastvor propolisa
10 grama propolisa izdrobiti i zaliti sa 100 ml destilovane vode, kuvati na vodenoj pari 1 sat, povremeno mešati. Posle procediti i dodati 10 ml tinkture propolisa (vidi gore). Rezultat je – tečnost boje mleka sa sitnim pahuljicama.

Ekstrakti

Ekstrakti se pripremaju kao i tinktura propolisa. Za pripremu tečnih ekstrakta propolisa potrebno je staviti isitnjeni propolis u staklenu teglu i zaliti 95% alkoholom u proporciji 1:2 i nastaviti sa pripremom na isti način kao i sa tinkturom propolisa (vidite gore). Pri pripremi tečnih ekstrakta propolisa iz jednog dela sirovine dobija se dva obimna dela ekstrakta. To znači da napravljenu tinkturu propolisa treba procediti dva puta. Pri drugom ceđenju dobija se manje koncentrovani ekstrakt propolisa koji se koristi kao tinktura.

Ekstrakti propolisa imaju različitu konzistenciju, tamno braon boju, prijatnu aromu i gorki ukus. Ekstrakti propolisa čuvaju se u dobro zatvorenim sudovima na tamnom mestu. Ekstrakti propolisa koriste se za pripremu tinktura i drugih lekova od propolisa.

Mast propolisa

Za osnovu za mast propolisa uzima se vazelin ili suncokretovo ulje, kao emulgator – lanolin, ali moguće su i druge osnove – svinjska mast, salo, riblje ulje, maslac it.d.

100 grama osnove prokuvati u emajliranom sudu ili otopiti na vodenoj pari, i dodati 15 gr sitno iseckanog propolisa ( u zavisnosti od koncentracije). Mešati na temperaturi pribliznoj 80 stepeni (ne većoj) 8-10 minuta, procediti kroz jedan sloj gaze, ohladiti mešajuci  i nasuti u stakleni ili emajlirani sud.

Maslo propolisa
Za pripremu 5-,10-,15-,20%-nog preparata sitno izdrobiti 5, 10, 15, 20 gr propolisa i rastopiti na vodenoj pari u emajliranom sudu. Posle u dobijenu masu dodajte 95, 90, 85, 80 gr svežeg neslanog maslaca (putera), količina smese treba da bude 1oo grama. Dobijenu smesu grejte na vodenoj pari od 80 stepeni još 15 minuta stalno mešajući. Smesu procediti sa 3 sloja gaze i
ohladiti polako mešajući. Smesu staviti u tamne staklene teglice ( za poboljšanje ukusa možete dodati med ili kafu) i čuvati u frizideru.

Propolizat

Za njegovu osnovu služi vazelin u različitim proporcijama sa lanolinom. Na 100gr osnove uzima se 10 ml 20%-ne tinkture propolisa (gledajte gore). Osnovu rastopite na vodenoj pari, dodajte tinkturu propolisa i prokuvajte. Posle sipajte u teglice i propolizat je gotov za primenu.

Svi preparati propolisa su široko i veoma uspešno korisni u narodnoj medicini za lečenje raznih bolesti.

Mast propolisa čuva se u dobro zatvorenoj staklenoj posudi na tamnom i hladnom mestu.
Nazad na vrh Ići dole
 
Propolis - borac protiv upala
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Breskava,nagrada za nepce i borac za zdravlje
» Lan - prirodna brana protiv raka
» Bukovača u borbi protiv raka i holesterola
» Prirodni preparati protiv opadanja kose
» Soda bikarbona u borbi protiv raka

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
IZVOR LjUBAVI :: DRUŠTVO :: ZDRAVLJE-
Skoči na: