IZVOR LjUBAVI
IZVOR LjUBAVI
IZVOR LjUBAVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


DOBRO
 
PrijemPortalLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Filozofske crtice

Ići dole 
AutorPoruka
_Zana_

_Zana_


Broj poruka : 8809
Datum upisa : 04.08.2013
Godina : 59
Lokacija : Nedodjija:))

Filozofske crtice Empty
PočaljiNaslov: Filozofske crtice   Filozofske crtice Icon_minitime16/5/2014, 08:10

- Panta rei.
Sve tece, sve se mjenja, sve je u pokretu i nista nije vjecno. Zato ne mozemo dva puta zagaziti u istu vodu. Jer kad zagazimo u vodu po drugi put, i voda i ja smo nesto drugo.

(Heraklit)
Nazad na vrh Ići dole
_Zana_

_Zana_


Broj poruka : 8809
Datum upisa : 04.08.2013
Godina : 59
Lokacija : Nedodjija:))

Filozofske crtice Empty
PočaljiNaslov: Re: Filozofske crtice   Filozofske crtice Icon_minitime16/5/2014, 08:11

- Daj mi cvrsto uporiste i ja cu pomjeriti svijet.

(Arhimed)
Nazad na vrh Ići dole
_Zana_

_Zana_


Broj poruka : 8809
Datum upisa : 04.08.2013
Godina : 59
Lokacija : Nedodjija:))

Filozofske crtice Empty
PočaljiNaslov: Re: Filozofske crtice   Filozofske crtice Icon_minitime16/5/2014, 08:11

Da li vi zivite u pecini?
"Također, tvrdio je da u materijalnom svijetu mi vidimo samo sjene svijeta ideja. To je Platon opisao u svojoj poznatoj slici pećine u djelu Država. Naime, Platon je opisao čovječanstvo kao grupu ljudi u mračnoj pećini. Iza njih je otvor iz kojeg dolazi svjetlost. Ta svjetlost baca sjenke prema zidu u koji ljudi gledaju. Kako napolju ljudi možda nose neke stvari (kutije na primjer), sjene koje su na zidu daju ljudina pogrešan utisak o vanjskom svijetu- ljudi sa kockastim glavama (nepoznavanje svijeta ideja). Ponekad se neko iz grupe odvoji i izađe napolje, međutim, jaka svjetlost ih zaslijepi (radi tame u kojoj su živjeli) i oni u strahu trče nazad u pećinu."

(Platon)
Nazad na vrh Ići dole
_Zana_

_Zana_


Broj poruka : 8809
Datum upisa : 04.08.2013
Godina : 59
Lokacija : Nedodjija:))

Filozofske crtice Empty
PočaljiNaslov: Re: Filozofske crtice   Filozofske crtice Icon_minitime16/5/2014, 08:12

Човек је слободан онолико колико је мудар, а подложан је судбини толико колико је велико његово разумевање. (Конфучије)
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Filozofske crtice Empty
PočaljiNaslov: Re: Filozofske crtice   Filozofske crtice Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Filozofske crtice
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
IZVOR LjUBAVI :: DRUŠTVO :: RELIGIJA-SOCIOLOGIJA-FILOZOFIJA-
Skoči na: