Међународни београдски сајам књига, са 58 година дугом традицијом и 897 учесника, од чега 494 директна излагача и 446 заступљених фирми и са 158.128 регистрованих посетилаца у 2013. години, представља најстарију, највећу и најпосећенију књижевну манифестацију у Југоисточној Европи.
На Београдском сајму књига се сваке јесени представља комплетна издавачка продукција из Србије, као и издања најугледнијих издавача и државних институција из Региона, па је тако Сајам књига прилика за успостављање међусобних контаката између издавачa, публике, аутора, књижара, библиотекара, дистрибутера књига и осталих привредника, званичника и стваралаца ради размене знања, информација, успостављања или развијања пословне и културне сарадње.
Поред представљања издања и писаца, на Београдском сајму књига организују се трибине, конференције, округли столови, радионице за стручњаке, новинаре и заинтересовану публику. У 2013. години евидентирана су 423 програма, од којих је 89 организовано од стране организатора манифестације.
Продајни карактер Сајма књига посетиоцима пружа могућност куповине најновијих или старијих издања, па чак и коришћених књига у одвојеном делу манифестације.
Поред издања српских издавача, посетиоцима Сајма књига у 2013. години била су доступна дела учесника из Пољске (која се најцеловитије представила у улози почасног госта Сајма књига), Велике Британије, Француске, Немачке, Аустрије, Шпаније, Јапана, Кине, Индије, Русије, Белорусије, Ирана, Македоније, Хрватске, Босне и Херцеговине и Црне Горе.
Међународни београдски сајам књига, поред изузетне посете публике прати и велика пажња домаћих и иностраних новинара. Од 1324 акредитована новинара у 2013. години, 69 је било из иностранства – Немачке, Француске, Грчке, Белгије, Босне и Херцеговине, Македоније, Словеније, Хрватске, Украјине, Црне Горе, Румуније, Бугарске, Канаде, Ирана и Јапана.
Сајам књига се одржава сваке јесени у последњој недељи октобра на Београдском сајму, у халама 1, 1а, 2а, 2б, 2ц, и 4, на укупној бруто површини од 27.231м2. Оснивач Београдског сајма књига је Скупштина Града Београда, она именује Одбор који управља манифестацијом. Извршни реализатор приредбе је Београдски сајам. Сајам траје 8 дана.
Награде
Сваке године на Београдском сајму књига у конкуренцији домаћих учесника проглашава се издавач године, издавачки подухват године, и најбоља дечја књига, најлепша књига и најбољи млади дизајнер књиге.
Од 2007. године на Београдском сајму књига се додељује и награда „Доситеј Обрадовић“ иностраном издавачу који је дао највећи континуирани допринос објављивању и промоцији српског издаваштва.
Земља почасни гост
Сваке године једна држава добија посебну могућност да целовито представи своје издаваштво и културу на Београдском сајму књига. По правилу учешће у својству почасног госта представља подстицај преводилаштву, издаваштву и јачању културних и пријатељских веза.
Од 2002. године, када је институција почасног госта уведена, представили су се: Норвешка, Канада, Француска, Велика Британија, САД, Италија, Јапан, Грчка, Шведска, португалски језик (Ангола, Бразил, Гвинеја Бисао, Зеленортска острва, Источни Тимор, Мозамбик, Португалија, Сао Томе и Принсипе), Мађарска и Пољска.
Почасни гост 59. Међународног београдског сајма књига биће Кина, која ће у хали 2а представити издаваштво, ауторе, дистрибутере, програме, радионице и изложбе своје богате традиционалне и савремене културе.
Најугледнији домаћи и светски аутори
Од оснивања, Београдски сајам књига почаствовала су својим учешћем и представљањем највећа имена српске и светске књижевности. Сајам је прилика за директну комуникацију са књижевним ствараоцима који представљају своја дела, учествују у трибинама и разговирима, потписују књиге и разговарају са читаоцима.
Сајам свечано отварају реномирани домаћи аутори.
Према истраживањима Стратеџик маркетинга, Сајам књига је проглашен за највећи бренд Београда у 2010. години.