Manga i anime u Srbiji
Otaku družina na Mangadromu
Od 27. do 30. jula u beogradskom Domu omladine održan je Mangadrom, prvi festival manga i anime umetnosti kod nas. Za one koji nisu pratili dešavanja u julu, napominjemo da je festival bio deo ovogodišnjeg programa BELEF-a, a tema je bio jedan od najvećih fenomena moderne „pop” kulture – strip i vizuelna umetnost Japana. Industrija koja prati ovaj fenomen, a uključuje i anime video-igre, još tokom devedesetih godina prošlog veka zarađivala je desetine milijardi dolara, od čega su više od polovine zarade ostvarivala manga izdanja. Na osnovu godišnje prodaje stripova transformisala se i kompletna ponuda: često se dešavalo da izuzetno popularni manga serijali evoluiraju u anime serijal ili dugometražni film, kao i da utiču na stvaranje kompjuterskih i video-igara. Možemo da zahvalimo petoj generaciji konzolnih igara i legendarnim naslovima kao što su Final Fantasy VII, Tekken i Pokémon zato što su sa druge strane povećali globalno interesovanje za ovu umetnost i direktno uticali na stvaranje novih anime izdanja na tržištu. Ni danas inspiracija i oduševljenje ovim ostvarenjima ne prestaju, a konglomerat koji sačinjavaju manga i anime, zajedno sa video-igrama, utiče na sliku modernog sveta.
U Beogradu se mogla videti slika i prilika jedne otaku (fanovske) zajednice: nekoliko stotina fanova anime umetnosti danima je pratilo predavanja i manga radionice koje su vodili guru domaće strip scene Vlada Vesović, i gošća iz Japana Sachiyo Sakamoto koja radi na Univerzitetu za manga i anime umetnost u Kanazavi. Nekoliko predavanja, računajući i ono na kojem su posetioci mogli da vide demonstraciju borilačkih veština Japana ili da se oprobaju u Virtual Fightu 4 na PS2, kao i obe radionice bili su interesantni i inspirativni. Posebno interesovanje pobudila je radionica glavne gošće koja je trajala dva dana: Sakamoto-san, budući da je i sama mangaka (strip autor odnosno manga autor) radila je paralelno sa učesnicima radionice, a pošto je sa sobom donela i nekoliko kompleta pribora koji u Japanu koriste profesionalni crtači mange, podstakla im je stvaralački naboj. Nekoliko domaćih strip autora je dobilo komplimente za izuzetan kvalitet radova, dok je cela grupa na umetnicu ostavila veoma pozitivan utisak. Što je najlepše, međusobni komplimenti i začeci saradnje kod mnogih umetnika pokazali su da se poznavanje i prihvatanje kanona japanske animacije razvilo u umetničku slobodu i kreativnost koja je specifična i odlikuje našu školu stripa. Nažalost, to prosvetljenje nije dostignuće koje je Mangadrom ostvario!
Organizacioni problemi su bili veliki i, prvenstveno zbog njih, informacija o ovakvom događaju nije stigla do onih koje je najviše interesovala. Koliko smo mogli da saznamo, najveći broj posetilaca Mangadroma o festivalu je saznao preko prijatelja ili preko informacija sa nekoliko velikih domaćih foruma koji se bave video-igrama, strip i anime/manga kulturom:
[You must be registered and logged in to see this link.] i
[You must be registered and logged in to see this link.] Od velike izložbe domaćih i inostranih manga autora nije bilo ni reči. Isto važi i za noćne projekcije anime ostvarenja koja su se uglavnom sastojale od kopija iz privatnih kolekcija domaćih poklonika anime, a nikako od licenciranih ili autorizovanih izdanja, što je alarmantna informacija kada govorimo o jednom festivalu koji se održava pod patronatom grada. I, najzad, sajt Mangadroma (
[You must be registered and logged in to see this link.] sa aspekta kvaliteta i funkcionalnosti u potpunosti je neprihvatljiv, kao i čitav vizuelni identitet festivala koji se sastoji od dizajna u velikoj meri preuzetog sa jedne stranice na Internetu!
Umetnost i sloboda sadržaja koja odlikuje anime i mange, a inspiriše umetnike i gledaoce širom sveta, kod jednih podstičući kreativnost, a kod drugih otvorenost uma, kod nas bi makar trebalo da podstakne volju da se na pravi način i u svoj svojoj lepoti prikaže u okviru jednog festivala. Nadamo se da će održavanje takvog festivala postati tradicija pošto interesovanja svakako ima, ali bi organizaciju trebalo poveriti ljudima koji nisu ni otaku niti pripadaju zastareloj, konzervativnoj grupaciji koja nije prijemčiva za nove tendencije. Samo tako moći ćemo prestonici prikazati ono najbolje što kroz vizuelnu umetnost nude savremeni duh i tehnološke mogućnosti Japana